پیچ و رولپلاک نما

دلیل استفاده از پیچ و رولپلاک نما چیست؟

از پیچ و رولپلاک نما برای محکم ساختن بنا در برابر طوفان، زلزله و ‌… و جلوگیری از ریزش و آسیب به نمای ساختمان استفاده می‌شود. این روش نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز به کار برده می‌شود. پیچ و رولپلاک نما تنها راه برای استحکام سنگ‌های اسکوپ نشده بدون از بین بردن و تخریب آنها است.

عوامل مختلفی همانند رطوبت و اسلوب نکردن سنگ، استفاده از سیمان خشک موقع نماکاری و … باعث فرو ریختن یا سست شدن نمای بنا می‌شوند که در هنگامی که هوا طوفانی باشد یا در مواقعی که زلزله رخ دهد ریزش نمای ساختمان می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در ساز و کار پیچ و رولپلاکِ سنگِ نمایِ بنا، سنگ‌ها را با به کار بردن این روش محکم و از سست شدن و سقوط آن جلو گیری می‌کنند. در برج‌ها و بناهای مرتفع پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. زیرا امکان سقوط یا سست شدن سنگ نما در این بناها بسیار بیشتر است و ریزش سنگ از ساختمان امری بسیار خطرناک است.

پیچ و رولپلاک سنگ نما

روش‌های نصب پیچ و رولپلاک نما و عواملی که به آن بستگی دارد

به دو روش پیچ و رولپلاک نما انجام می‌شود روش اول استفاده از چوب بست و روش دوم استفاده از طناب که امروزه امری متداول است و می‌تواند تا حد زیادی از هزینه‌های کار بکاهد.

روش انجام کار به آیتم‌های مختلفی اعم از قطر سنگ و گونهٔ آن، جنس سنگ، رگه‌های سنگ و جنس سطحی که سنگ بر روی آن پیچ و رولپلاک می‌شود بستگی دارد. رولپلاک ابزاری از جنس پلاستیک یا فیبر هست که نوعی بند محکم به حساب می‌آید و امکان وصل شدن پیچ را به موادی که شکننده هستند یا بدون بکار بردن آن، وزن مواد را تحمل نمی‌کنند، به وجود می‌آورد. به عبارتی دیگر این موضوع را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد که استفاده از پیچ و رولپلاک برای محکم ساختن مواد، بناها، اشیا و… ضروری و حیاتی خواهد بود و باید به این امر توجه بیشتری در نماکاری ساختمان شود.

جنس پیچ و رولپلاک نما از فلز و ضد زنگ است. برای اینکه با گذشت زمان و در صورتی که بنا در معرض تأثیرات آب و هوایی و رطوبت، باران و… قرار می‌گیرد، بتواند از سست شدن و ریختن سنگ نما جلوگیری کند و خود پیچ دچار زنگ زدگی و خوردگی در مقابل رطوبت نشود و به عاملی برای سست شدن و افتادن سنگ نما تبدیل نگردد.

در اصول ایمن سازی بناها علاوه بر استفاده از پیچ و رولپلاک نما باید از پیچ کردن نما از روش پیچ کردن سنگ نمای بنا به بدنه آن استفاده کرد که البته از این روش در ایران استقبال زیادی نمی‌شود. پیچ و رولپلاک نما بک عنصر حیاتی برای ایمن کردن سنگ بنای ساختمان‌های نو ساز و اسکوپ نشده ساختمان‌های قدیمی است.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

انواع رولپلاک و پیچ در پیچ و رولپلاک نما ساختمان

رولپلاک هایی که در پیچ و رولپلاک نما ساختمان به کار برده می‌شوند به چهار نوع رولپلاک ساده، پروانه‌ای و فیشر و انکر بولته تقسیم می‌شوند. نوع پروانه‌ای بیشتر در نمای پشت رابیتس کاربرد دارد و نوع فیشر در جاهایی که استادکار مجبور شده است در پشت سنگ نما ساختمان از ملات کمتری استفاده کند به کار گرفته می‌شوند. نوع انکربولته در مواقعی که سنگ نما ساختمان بسیار بزرگ و سنگین است استفاده می‌شود تا بتوان به راحتی سنگ را بر روی دیوار ساختمان نگه داشت و از سقوط آن در شرایط بحرانی جلوگیری نمود.

نوع پیچ

در استفاده از نوع پیچ در پیچ و رولپلاک نما ساختمان باید در نظر داشته باشیم که جنس آنها مرغوب بوده و از انواع ضد زنگ تهیه شود مثل پیچ‌های استیل یا پیچ‌های ضد زنگ گالوانیزه و همچنین از مته‌هایی برای سوراخ کاری سنگ نمای ساختمان استفاده کرد که جنس آنها دو الماسه یا چهار الماسه باشد بهتر است. اندازه و محکم بودن پیچ‌ها بسیار مهم و حیاتی است تا به اندازه کافی در نمای ساختمان در دل کار بنشیند و بتواند سنگ نما را در هنگام پیچ و رولپلاک نما ساختمان حفظ کرده و در جای خود ثابت نگه دارد.

قیمت پیچ و رولپلاک نما

طرز انجام عمل پیچ و رولپلاک نما چگونه است؟

هنگامی‌که تصمیم داریم بر روی نمای ساختمانی پیچ و رولپلاک نما کار کنیم، ابتدا باید به مسائلی از جمله نوع و رنگ سنگی که در نما بکار برده شده، اندازه، ضخامت، رگه و همچنین روش کارِ سنگ کار بپردازیم و همین‌طور استحکام سطحی که روی آن کار انجام شده است و سنگِ نما روی آن قرار گرفته است. در ادامه به بررسی روش کار انجام پیچ و رولپلاک نما می‌پردازیم:

اگر بخواهیم پروژه مؤثر باشد باید حتماً در هر ۵۰ سانتی متر از نمای بنا پیچ و رولپلاک بکار برد تا از بروز خطرات احتمالی سقوط و ریزش جلوگیری شود. در صورتی که عرض نماها بسیار کم و در حد ۱۰ سانتی متر باشد، لازم است با احتیاط بسیار بالا این کار انجام شود؛ تا از جدا شدن یا سست شدن آن جلوگیری کنیم. زمانی که به بتون سازه زیر سطح کار می‌رسیم باید با یک عدد دریل چکشی با احتیاط و دقت فراوان بتون را سوراخ و سنگ نما را به‌وسیله پیچ و رولپلاک محکم کنیم. و در آخر همه پیچ و رولپلاک نماها را با بتون همرنگ بنا بپوشانیم تا به ظاهر آپارتمان آسیبی وارد نشود.

قیمت رولپلاک نمای ساختمان

در صورتی که قسمتی از سنگ نمای بنایی فرو ریخت یا آسیب دید، برای محکم کردن آن اول باید سنگِ جایی که آسیب دیده است را با دقت بالا و بدون ایجاد آسیب در سنگ‌های مجاور تراشید و بعد پشت سنگی که قرار است جایگزین سنگ آسیب دیده شود را می‌شکافیم و در نهایت با چسب‌های مخصوص سرامیک و پودر سنگ شکاف را پر می‌کنیم و در محل تعیین شده قرار می‌دهیم.

برای اطمینان بیشتر از محکم شدن کار پیچ و رولپلاک نما، از یک پیچ ۸ سانتی استفاده می‌کنند این کارها باعث می‌شود تا آب باران یا آب ایجاد شده از شستشوی نمای بنا به پشت سنگ وارد نشود. در این روش ابتدا کلیهٔ سنگ‌ها از نظر استحکام چک و بررسی می‌شوند و اگر سنگی دچار آسیب شده باشد باید آن را با طناب یا چوب بست، بست و با دریل به پیچ و رولپلاک نما بپردازیم. برای زیبایی و استحکام بیشتر بهتر است که تمام سنگ‌های بنا پیچ و رولپلاک شوند این سازوکار با استفاده از پیچ ۶ سانتی گالوانیزه و رولپلاک مخصوص انجام خواهد شد.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در تهران

در این عملیات باید به آیتم‌های زیر توجه کرد:

۱-رولپلاک مخصوص سنگ نما

۲-رنگ کردن پیچ‌ها برای جلوگیری از خدشه وارد شدن به زیبایی بنا

۳-بتونه کردن برای نماهای تراورتن و رنگ برای نماهای مرمر

۴-پیچ ۶ سانتیمتری گالوانیزه ضد زنگ

۵-بتونه با توجه به رنگ سنگ و نوع رگه به روی پیچ‌ها انجام شود

۶-دریل مناسب برای انجام کار استفاده شود

۷-استفاده از مته و رولپلاک مناسب برای پیچ گالوانیزه

پیچ و رولپلاک نما، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، پیچ و رولپلاک سنگ نما در تهران، پیچ، رولپلاک
پیچ و رولپلاک نما، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، پیچ و رولپلاک سنگ نما در تهران، پیچ، رولپلاک

پیچ سنگ نمای ساختمان

چه ساختمان‌هایی را باید پیچ و رولپلاک نما کنیم؟

این که بدانیم پیچ و رولپلاک نما در چه ساختمان‌هایی لازم و ضروری است بسیار مهم است. در واقع با شناخت کامل و کافی در خصوص انجام این کار می‌توان به صورت اصولی‌تر و دقیق‌تر به پیچ و رولپلاک نمای ساختمان اقدام نمود. اصولاً وقتی که نماکاری ساختمان با سنگ انجام می‌شود و فرد نصاب اصول استاندارد این کار را رعایت نکرده باشد ما شاهد ریزش سنگ نما هستیم که متأسفانه می‌تواند جان افراد زیادی را به خطر اندازد. افتادن حتی یک عدد از این سنگ‌ها از نمای ساختمان هشداری جدی است که دیگر قطعات نیز به احتمال قوی شل هستند و امکان ریزش وجود دارد. از دیگر ساختمان‌هایی که دچار این مورد شوند ساختمان‌هایی هستند

که به دلیل این که در هنگام نما کاری از مصالح به درستی استفاده نشده یا از سیمان خشک به میزان زیاد برای این کار استفاده شده است این خطر وجود دارد. معمولاً هم برای ساختمان‌هایی که بالای ۴ طبقه هستند و اگر دیدیم که دچار نشست شده‌اند باید حتماً ً مراحل پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در آن‌ها به اجرا در آید.

بنابراین دلایلی که باعث می‌شوند که نمای ساختمانی نیاز پیدا کند که پیچ و رولپلاک نما بر روی آن انجام شود به شرح زیر است که در مورد برخی از آنها توضیحات مختصری برای آشنایی هرچه بیشتر شما همراهان گرامی ارائه می‌دهیم.

پیچ و رولپلاک نمای سنگی

نشست ساختمان

وقتی که در ساختمانی دیدیم سنگ نما ریزش کرده باید ببینیم که آیا این ساختمان نوساز است یا خیر؟ زیرا در ساختمان‌ها نوساز دلیل اصلی ریزش قطعه‌ای از نما نشست ساختمان خواهد بود یعنی در واقع بعد از یک مدت وقتی که تعداد طبقات و بار ساختمان زیاد می‌شود به مرور به سنگ‌های نما فشار وارد می‌آورد و باعث سقوط آن‌ها می‌شود. برای شناخت این موضوع که ساختمان دچار نشست شده است کافی است ترک‌هایی که در اثر این نشست‌ها در سنگ‌های نما ظاهر

می‌شود را ببینیم. بنابراین بهترین کار برای ایجاد پیچ و رولپلاک سنگ نما در تهران این است که با شرکت ما در این زمینه تماس بگیرید. متخصصان ما قادر خواهند بود با بررسی اولیه و تعیین قیمت با بهترین کیفیت و با استفاده از نیروهای متخصص و آموزش دیده کار پیچ و رولپلاک نما ساختمان شما را با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اتمام برسانند.

استفاده از سیمان خشک

یکی دیگر از دلایل سست شدن سنگ نما و افتادن آن این است که وقتی استادکار در حال ریختن ملات در پشت سنگ است برای این که هرچه سریع‌تر کار سنگ کاری را انجام دهد سیمان خشک در ادامه به پشت سنگ می‌ریزد با این کار اگرچه سرعت انجام کار بالا می‌رود اما یک حالت استاندارد در سنگ کاری نیست و باعث می‌شود که آب ملات توسط سیمان گرفته شده و ملات زودتر از آنچه باید خشک شود. این کار کاری نادرست در نماکاری ساختمان است.

پیچ رولپلاک نما

اسکوپ نکردن سنگ نما

دلیل بعدی که سنگ نما از ساختمان جدا شده و به زمین می‌افتد این است که در زمان نصب سنگ نما اگر آن را اسکوپ نکنیم این مشکل پیش خواهد آمد. اسکوپ کردن سنگ نما یعنی این که با ایجاد شیارهایی در پشت سنگ توسط دستگاه فرز می‌توان سیم‌های مفتولی که بهتر است جنس آن از گالوانیزه و ضد زنگ باشد در این شیارها کار گذاشت و بعد که سنگ نما نصب می‌شود این مفتول با ملات ترکیب می‌شود و در نتیجه باعث استحکام سنگ نما خواهند شد. همچنین در زمان‌های گذشته سنگ‌های کوچک را به پشت سنگ نما با چسب می‌چسباندند به این عمل اسکوپ کردن سنگ می‌گویند که اگر توسط استادکار این کار در موقع نصب انجام نشود باعث افتادن و سقوط سنگ نما می‌گردد و نیاز است که برای رفع این مشکل از پیچ و رولپلاک نما استفاده کنیم.

پیچ و رولپلاک نما، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، پیچ و رولپلاک سنگ نما در تهران، پیچ، رولپلاک
پیچ و رولپلاک نما، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، پیچ و رولپلاک سنگ نما در تهران، پیچ، رولپلاک

پیچ رولپلاک نما در سنگ‌های آنتیک

پیچ و رولپلاک نما برای ساختمان‌هایی است که از سنگ برای نماسازی استفاده کرده‌اند. اما اگر در ساختمان‌هایی که از سنگ آنتیک در نما استفاده شده است استفاده از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان برای محکم کردن و جلوگیری از سقوط سنگ‌های آنتیک امکان پذیر نخواهد بود. برای مقاوم سازی این گونه سنگ‌ها می‌توان از چسب‌های پلی اورتان، رایلو و دامیان که در بند کشی سنگ‌های آنتیک استفاده کرد.

پیچ و رولپلاک نما، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، پیچ و رولپلاک سنگ نما در تهران، پیچ، رولپلاک
پیچ و رولپلاک نما، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، پیچ و رولپلاک سنگ نما در تهران، پیچ، رولپلاک

رولپلاک نمای ساختمان

پیچ و رولپلاک نما با طناب به جای داربست

امروزه برای انجام پیچ و رولپلاک نما از طناب استفاده می شود شاید همان طور که می دانید از زمان های گذشته تا کنون، دائماً برای انجام کارهایی در ارتفاع از دستگاه‌های مکانیکی مانند جرثقیل یا چوب بست که به‌وسیله پیچ و مهره به هم وصل می‌شود، استفاده می‌شده است. در کشور ماهم در مشاغل این چنینی از این راه‌ها برای کار کردن در ارتفاع و جلوگیری از سقوط فرد استفاده می‌شود. مشاغلی که در آن از طناب برای بالا رفتن با جلوگیری از سقوط از بنا استفاده می‌شوند جز

ده شغل ایمن دنیا هستند. طناب این امنیت را برای فرد ایجاد می‌کند تا بدون ترس از سقوط یا آسیب زدن به ظاهر خارجی بنا کار را انجام دهد. استفاده از طناب باعث جلوگیری از هدر رفتن وقت برای نصب و جمع کردن وسیله و کاهش چشمگیر هزینه‌ها می‌شود. در واقع کار با طناب فضای اندکی را در برمی‌گیرد در نتیجه برای عبور و مرور افراد و همسایگان مزاحمتی ایجاد نخواهد کرد.

امروزه استفاده از طناب برای کارهای مشابه در عوض استفاده از جرثقیل و یا داربست روز به روز در حال افزایش است و این امر می‌تواند تا حد زیادی در هزینه‌ها برای کارفرما صرفه جویی به عمل آورد. البته همان طور که می‌دانید مهم‌ترین بخش در این زمینه ایمنی است که با رعایت تمام ضوابط و شرایط ایمنی انجام پیچ و رولپلاک نما با طناب می‌توان بدون کوچک‌ترین خطری و با هزینه کمتری به این کار اقدام نمود.

 

پیچ و رولپلاک نما، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، پیچ و رولپلاک سنگ نما در تهران، پیچ، رولپلاک
پیچ و رولپلاک نما، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، پیچ و رولپلاک سنگ نما در تهران، پیچ، رولپلاک

محکم کردن نمای ساختمان

پیچ و رولپلاک نما

پیچ و رولپلاک نما ، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان ، پیچ و رولپلاک سنگ نما در تهران ، پیچ ، رولپلاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما (بهنام)