برای اینکه نمای شما ظاهر زیبایی داشته باشد باید درز بین دو ساختمان را با مواد ماسب بپوشانید.

اگر میخواهید کبوترها بین درزانقطاع دو ساختمان لانه نکنند و مزاحم زندگی شما نشوند باید درز را با ورق یا یونولیت بپوشانید.

شرکت درخشان با داشتن بروز ترین ابزار های دنیا خدمات بستن درز انقطاع را به وسیله طناب و بدون داربست یا با راپل انجام میدهد و تضمین میکند که دیگر کبوتری داخل ساختمان نیاید.

پوشش درز انقطاع در تهران
پوشش درز انقطاع بین دو ساختمان با طناب و بدون داربست

نمونه بستن درز انقطاع

ضرر های حیوانات با داشتن درز انقطاع

ورود حیوانات داخل درز انقطاع و زندگی طولانی مدت انها باعث به وجود امدن موجودات موزی و کثیف دیگری میشود که به طور جدی شما را تهدید میکنند.

کنه کبوتر در درز انقطاع
ورود کنه به داخل ساختمان و خطر جانی

 

خطر در کمین است

قیمت بستن درز انقطاع

قیمت بستن درز انقطاع با ورق و یونولیت و سیمان فرق دارد و گرانترین روش برای پوشش درز بستن با ورق میباشد که غیر از اجرت کار باید هزینه خرید ورق هم بدهید که پیشنهاد ما استفاده از یونولیت و سیمان میباشد که هم مواد اولیه سبک تری دارد و هم هزینه کمتری برای شما دارد.

هزینه درز انقطاع به عوامل مختلفی بستگی دارد; مثلا روش انجام کار که یا بصورت راپل کاری (کار در ارتفاع بوسیله طناب) و یا پوشاندن درز انقطاع بوسیله داربست می باشد.

پوشش درز انقطاع با راپل، هیچ گونه مزاحمتی برای عابرین و دیگران ندارد.

راپل کاری به این صورت است که پوشش درز انقطاع با طناب و بدون داربست صورت می گیرد.

این روش ایمن و با طناب صورت می گیرد و بهترین شکل اجرا می باشد چون هم بی نظمی و تولید زباله های ساختمانی ندارد و همچنین در مناطقی که امکان نصب داربست نیست، این روش بسیار کارآمد میباشد.

در روش پوشش درز انقطاع بوسیله داربست هزینه ها نسبت به راپل کاری بیشتر می گردد. عامل بعدی نوع مواد و مصالح مصرفی میباشد، انواع مختلفی از فلزات و پلاستیک ها را می توان استفاده نمود.

معمولا در ساختمان های سه تا هفت طبقه بین یک تا ۱۸۰۰ اجرت می گیرند و از این متراژ به بالا و پایین تر نیز بر همین اساس محاسبه می گردد.

قیمت بستن درز انقطاع با ورق گالوانیزه دستمزد بیشتری دارد و کمترین اجرت برای نصب درز انقطاع بوسیله توری مرغی می باشد.

ورق گالوانیزه ضد زنگ می باشد و می توان به این ورق ها رنگ کوره ای زد تا همرنگ نمای ساختمان ها شود و بر زیبایی نما بیفزاید.

روش دیگر که پیشتر اشاره شد استفاده از توری مرغی می باشد که این توری از ورود پرندگان به داخل درز انقطاع جلوگیری می کند. توری مرغی از جنس فلزات و پلاستیک است.

 

قیمت نصب درز انقطاع و پوشش درز
قیمت بستن درز انقطاع

قیمت و توضیحات تکمیلی راجع به بستن درز انقطاع ساختمان

در زمان زلزله یا انفجار های بزرگ، برای جلوگیری از برخورد دو سازه به یکدیگر و ایجاد خسارت ناشی از ضربه از پوشش درز انقطاع استفاده می گردد.

در هنگام وقوع حادثه باید از خسارات احتمالی و خرابی های ساختمان هایی که مجاور هم احداث شده اند جلوگیری کرد، این تمهیدات باید خیلی پیش تر از بروز حوادث اندیشیده شود.

از دلایل دیگر برای پوشش درز انقطاع میتوان به انتقال صدا، سرما، گرما میان دو ساختمان اشاره کرد.

نشست از دیگر موارد صدمه خوردن به ساختمان ها می باشد به همین دلیل از شروط شهرداری برای پایان کار به ساختمان بستن درز انقطاع می باشد.

می توان برای پر کردن درز انقطاع از یونولیت هم استفاده کرد اما باید توجه داشت که یونولیت بعد از مدت زمانی دچار ریزش و افتادن می شود.

یکی از راههای جلوگیری از خسارات سنگین درز انقطاع می باشد.

ساختمان هایی که از چهار طبقه بیشتر هستند و یا به صورت حدودی بیشتر از دوازده متر ارتفاع دارند بوسیله ی درز انقطاع از ساختمان های اطراف خود جدا می گردند.

این ساختمان ها باید با پیش بینی درز انقطاع از همدیگر جدا شوند و با فاصله ای حداقل از مرز مشترک با زمین مجاور ساخته شوند.

اگر درز انقطاع در ستون گذاری ستون های کناری رعایت نشود برای جلوگیری از مشکلات با توجه به پلان درز انقطاع را محاسبه می کنند و نقشه را تصحیح می نمایند .

این کار بر اساس بند ۳-۶-۱ آیین نامه است.

اگر مهندس ناظر این اصل را رعایت نکند، به دلیل به خطر انداختن ایمنی ساختمانهای اطراف، علاوه بر محکومیت انتظامی، محکومیت قضایی را شامل می شود و همسایگان می توانند بابت عدم رعایت این موارد را پیگیری و شکایت داشته باشند .

عدم رعایت درز انقطاع توسط همسایه، دعوی رفع حق مزاحمت به سمت دادگاه را در پیش دارد و فرد شاکی می تواند درخواست خود را به دادگاه تسلیم کند.

اگر همسایگان حدود خود را رعایت نکرده، فرد میتواند ابتدا درخواست تامین دلیل با جلب نظر کارشناسی به شورا دهد و سپس با نظر کارشناسی با همسایگان گفتگو کند و اگر مشکل رفع نشد، دادخواست مطالبه خسارت بدهد.

بنابراین باید بر اساس نقشه های مصوب، درز انقطاع رعایت گردد .

 

بستن درز انقطاع با ورق گالوانیزه
پوشش درز اتقطاع با ورق گالوانیزه

اثر کاهش مساحت پلان در ارتفاع روی درز انقطاع

 

حداقل درز انقطاع در تراز هر طبقه برابر ۱٫۱۰۰ ارتفاع آن تراز از روی شالوده می باشد که این فاصله را
می توان با مصالحی با مقاومت پایین پر کرد تا در هنگام زلزله خرد شوند.

در رابطه با تفاوت درز انقطاع و درز انبساط، باید گفت اگر این کار از طول ساختمان انجام شود درز انبساط نامیده می شود ولی اگر در میان دو ساختمان مجاور قرار بگیرد درز انقطاع می نامند.
عدم رعایت درز انقطاع از موضوعات خیلی مهمی است که شکایات فراوانی از ناظران در شورای انتظامی سازمان استان ها در پی دارد. عدم رعایت درز انقطاع با اول مقررات ملی مغایرت دارد و جز تخلفات محاسبه می گردد و مسئول آن نیز شهرداری و نظام مهندسی می باشد.
در کل درز انقطاع برای جلوگیری از برخورد ساختمان های مجاور و تشدید خسارات حیاتی است.

فواصل بین ساختمان های مجاور در هر طبقه نباید از جمع حداکثر تغییرات مکان واقعی طرح های دو ساختمان در ارتفاع مورد نظر بیشتر گردد و مهندس ناظر وظیفه دارد تا گزارش عدم رعایت درز انقطاع را طی گزارش های مرحله به مرحله و به موقع به مراجع دور پروانه اعلام کند.

در ساختمان های هشت طبقه و یا کمتر از آن، فاصله هر طبقه از زمین مجاور حداقل پنج هزارم ارتفاع آن طبقه از روی تراز میباشد و در ساختمان های بیشتر از هشت طبقه و ساختمان های پر اهمیت با هر تعداد طبقه، عرض درز انقطاع با استفاده از ضابطه بند ۳-۵-۶ تعیین می گردد.

در ساختمان های پنج طبقه و یا کمتر، بر طبق بند ۱۴-۱۱-۶ مبحث مقررات ملی ساختمان، فاله هر طبقه از مرز زمین مجاور حداقل پنج هزارم ارتفاع آن طبقه از روی تراز پایه می باشد.

در ساختمان های بیش از پنج طبقه عرض فاصله هر طبقه نباید کمتر از تغییر مکان جانبی طرح مقابل آن طبقه باشد و همچنین در ساختمان های با خطر پذیری یک و دو با هر تعداد طبقه نیز مشمول این قانون اند.

چنانچه درز انقطاع از داخل ساختمان عبور نماید، از جذر مجموع مربعات تغییر مکان های جانبی طرح هر دو ساختمان برای تعیین کردن عرض درز انقطاع استفاده می کنند و یا هر سازه از مرز مشترک دو قسمت را به هفتاد درصد تغییر مکان جانبی کاهش می دهند.

درز انقطاع در ساختمان‌های بیش از ۸ طبقه و یا ساختمان‌های با اهمیت زیاد و خیلی زیاد الزام است که ارتفاع ساختمان در مورد درز انقطاع رعایت گردد که این محاسبه در تراز با توجه به ارتفاع همان تراز رعایت می گردد.

چون معمولا ستون ها در طبقات بالاتر باریکتر از ستون در طبقات پایین تر است، در طبقات بالا فضای بیشتری موجود است و با رعایت درز انقطاع در طبقات پایین در طبقات بالا نیز درز انقطاع رعایت می گردد.

نیروهایی که به سازه اعمال می شود با نیروهای مورد محاسبه تفاوت دارند و از مقدار واقعی کمتر است ولی با نیروهای کاهش یافته دیگر به سازه در طراحی مجوز وارد شدن به محدوده پلاستیک را نمی دهند.

این تغییر مکان ها با نیروهای کاهش یافته به تغییر مکان های طرح معروف هستند و تغییرات مکان های ناشی از نیروهای واقعی، تغییر مکان واقعی نامگذاری می شوند.

در حالاتی که اطلاعات و مشخصات ساختمان مجاور را نداشته باشند و یا در حالت کلی هنوز هیچ ساختمانی وجود نداشته باشد، حداقل فاصله هر طبقه ساختمان از زمین مجاور برابر با هفتاد درصد مقدار تغییر مکان جانبی غیرخطی طرح مورد نظر است.

این نوع محاسبه را درز انقطاع در موارد خاص می گویند.

 

جنس متفاوت ساختمان ها

ساختمان ها ممکن است از جنس های مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند، ممکن است یک بنای فلزی متصل به یک ساختمان از جنس بتن باشد و چون ضریب انبساط سازه فلزی با بتنی تفاوت دارد، توصیه می شود درز انبساط در عرض بنا قرار بگیرد و محل اتصال جدا شود.

اهمیت اینکار در این است که این درز باید با مواد نرم پر شود و یا از طریق پوشش ها مناسب پوشانده شود.

انجام این عمل برای ساختمان بتنی و فلزی متفاوت خواهد بود زیرا جنس های مختلف ساختمان ها متفاوت هستند و باید با توجه به آن از پوشش مناسبی استفاده کرد.

برخی از ساختمان ها بورت سبک و سنگین در کنار هم قرار دارند و باعث می شود تا ساختمان ها وزن های متغیری داشته باشند و در محل اتصال آنها نشست ایجاد شود.

برای اینکه وزن بنا موجب آسیب ساختمان نگردد، ساختمان بزرگتر را از ساختمان های کوچکتر با ایجاد یک درز مجزا می کنند.

قرار گرفتن درز در ساختمان هایی که همسطح نیستند نیز بسیار ضروریست، به دلیل آنکه که این ساختمان ها در سطح فونداسیون دارای اختلاف می باشند و متصل نیستند و وزن بنا های غیر همسطح باهم متفاوت است، اجرای درز انقطاع ضروری می باشد.

نیروی باد و زلزله که بر روی ساختمان وارد می گردند، باعث می شود سازه ساختمان تحت تاثیر قرار بگیرد.

نیرویی که زلزله به ساختمان وارد می کند را می توان با روش های تحلیل دینامیکی یا استاتیکی محاسبه نمود و از این روش بلوک های کنار هم را که با کمک درز محاسبه شده از هم جدا نمود.

همانطور که پیشتر گفته شد، درزهای انقطاع در زمان زلزله کاربرد دارند، قبل از وقوع زلزله هم عملیات انبساط و انقباض ساختمان را انجام می دهند.

استفاده از این روش ها برای ملک های بیشتر از ۵۰ متر، نامنظم ۵ طبقه و همچنین ساختمان هایی که دارای برخی سختی های جانبی هستند و … محاسبه می شود.

در زمان های خاص که نیاز به اجرای طرح توسعه بنا وجود دارد و بدون پیش بینی خاص برای متصل شدن بنا باید اجرای درز صورت بپذیرد.

باید بدانید برای طراحی معماری ساختمان و مشخص کردن نورگیر ها و فضاهای خالی که در هر ساختمان تعبیه می گردد، در بعضی مواقع نیاز است، اجرای درز انجام گردد و فضاهایی در محل های مختلف ایجاد گردد.

در ساختمان هایی با طبقات زیاد این فاصله را می توان با جا به جا کردن ستون در طبقه های بالایی اجرا نمود و مساحت بیشتر را برای طبقه های پایین تر فراهم نمود.

در صورتی که تعداد طبقات کمتر باشد مثلا برای سازه های بتنی، این فاصله را می توان با کم کردن ابعاد ستون از گوشه ساختمان و از یک جهت انجام داد.

 

درز انقطاع میان دو ساختمان

 

 

تراز پایه :

بر طبق بند ۳-۳-۱-۲ آیین نامه ۲۸۰۰ تراز پایه، به ترازی گفته می شود که در زمان زلزله ، از آن تراز به پایین اختلاف حرکتی بین ساختمان و زمین بوجود نیاید.

برای تشخیص بهتر تراز پایه، در آیین نامه شرایط زیر به تفصیل شرح داده شده است:

اولین مورد قابل اشاره، ساختمان هایی هستند که دارای زیر زمین می باشند و دیوارهای آن به سازه اتصال ندارد ، در این مورد تراز پایه از روی سطح شالوده محاسبه می گردد .

در رابطه با مورد بعد باید اشاره کرد که ساختمانهایی که دیوارهای آن متصل به سازه است و دارای زیر زمین هستند و پشت دیوار توسط خاک متراکم گردیده، تراز پایه در نزدیکترین سقف زیرزمین به سطح زمین طبیعی اطراف بررسی می گردد.

مفهوم این نکات ما را متوجه این نکته می کند که درز انقطاع باید از روی تراز پایه اجرا گردد، به لحاظ آیین نامه ای ، احتیاج نیست که این درز در قسمت فونداسیون در نظر گرفته شود.

گودبرداری هایی سطح شهرها، به ما متذکر می شود که نمی توان حرکات پاکت بیل، بابکت و ریزش خاک زیر فونداسیون را کنترل کرد تا فونداسیون به ملک همسایه وارد نگردد و در مواردی مشاهده شده به دلیل ورود غیرمجاز به حریم ملک همسایه و بتن ریزی فونداسیون، در هنگام ساخت ساختمان مجاور ، این اشتباه عمدی و یا سهوی باعث بروز بسیاری از دعواهای حقوقی می گردد و مهندس ناظر را نیز به دلیل گزارش نکردن این موضوع حساس، درگیر خود می کند.

بنابراین نیاز است مهندسین ناظر در هنگام برخورد با این مسائل مهم در فونداسیون، دستور کار جهت اصلاح به مالک ابلاغ کنند و در صورت عدم اصلاح آن، در گزارش مرحله ای یا گزارش تخلف ، به مرجع صدور پروانه ابلاغ نمایند.

بستن درز انقطاع بین دو ساختمان هنگام بستن درز انقطاع ساختمان باید فاصله و زاویه دو ساختمان محاسبه گردد و با توجه به آن ورق های مورد نظر را آماده کرد و خم مرتبط با آن را زد که در بیشتر نماها بصورت ال شکل خم می خورد و معمولا فاصله دو درز ساختمان بین ده تا بیست سانت می باشد و ارتفاع ورق ها ۲ متر است .

مثلا برای یک ساختمان چهار طبقه حدود پانزده متر ورق نیاز داریم . ورق های مورد نظر را از بالای ساختمان رو به پایین نصب می کنند و فضای خالی میان دو ساختمان را می پوشانند.

 

تفاوت درز انقطاع و انبساط

درز انبساط و درز انقطاع دارای تفاوت هایی می باشند از جمله اینکه درز انبساط برای خرابی های ناشی از انبساط و انقباض ساختمان بر اثر تغییرات درجه حرارت محیط خارج و جلوگیری از منتقل شدن بار ساختمان های قدیمی مجاور به ساختمان های جدید احداث می گردد.

ساختمان های بزرگی که از چندین بلوک متصل به هم تشکیل گردیده اند بایستی با به کار بردن درز انبساط در مکان های مناسب پیش بینی شوند، نوع ساختمان، مصالح مصرفی، طبقات، آب و هوای محل احداث بستگی دارد و باید با دقت و آگاهی کافی محل اندازه آن توسط مهندسان ناظر تعیین گردد .

در ساختمان هایی با طول بیش از پنجاه متر، در طول ساختمان درز انبساط پیش بینی می کنند و این طول مربوط به ساختمان های فلزی و بدون پوشش محافظ می باشد که از پنجاه متر تجاوز کند و ساختمان های با پوشش محافظ در حالت های مخصوص از صد متر تجاوز نمی کند.

از دیگر تفاوت های درز انقطاع و انبساط این است که در هنگام استقرار اسکلت فلزی، ستون های در مجاورت یک درز انبساط به طور موقت به وسیله ی قطعات فلزی اتصال پیدا کرده اند که پس از استقرار این اتصالات بریده می شوند تا ساختمان در محل درز انبساط به کل از قسمت مجاور جدا گردد اما درز انقطاع با توجه به آنچه پیش تر بیان گردید برای جلوگیری از خسارات بیشتر و کاهش خرابی های ناشی از ضربه بکار می رود.

بستن درز انقطاع با یونولیت و سیمان

یکی دیگر از روش های بستن درز انقطاع به وسیله ی یونولیت می باشد. از یونولیت به همراه پوشش نازک از سیمان استفاده می شود و این روش احتیاج به سوراخ کاری ندارد.

روش دیگری نیز وجود دارد و آن استفاده از پروفیل های آلومینیومی می باشد که این نوع پروفیل ها ظاهری زیبا و شیک دارند و برای نماهای تجاری و مراکز خرید و اداری مناسب هستند.

این نوع پوشش برای افرادی که به حفظ ظاهر اهمیت می دهند نیز کمک شایانی می کند.

 

برخی نکات خاص در رابطه با رعایت پوشش درز انقطاع

در ابتدا توصیه می گردد درز انقطاع در پلان های معماری، سایت پلان، پلان های تیرریزی سازه و جزئیات خاص مشخص شود تا از اجرای آن مطمئن شوند.

به ابعاد ستون ها از پایین تا بالای ساختمان ها و مخصوصا ستون هایی که ابعاد آنها از پایین تا بالا به صورت یکسره و پیوسته است توجه شود.

در خصوص این ستون ها و دیوارهای برشی، میزان فاصله درز انقطاع در کلیه طبقه ها از پایین تامین گردد و علاوه بر ساختمان هایی که در طبقات پایین، دیواره های اول هستند نیز باید مورد توجه قرار بگیرند.

در این ساختمان ها، درز انقطاع دیوار سنگی، در طبقه دارای دیوار های مطابق جزئیات واحد ایستایی اجرا گردد.

اهمیت داشتن اجرای درز انقطاع زیاد است و گاهی اداره ثبت و شهرداری جهت مساحت زیر بنای ساختمان به این موضوع توجه خاصی دارند.

در صورتی که ساختمان مجاور ساختمان مورد نظر درز انقطاع را رعایت نکرده باشد، ناظر ساختمان در حال احداث باید تمام ملاحظات فنی و حقوقی را قبل از اجرای کار در نظر داشته باشد.

هنگام مشخص کردن درز انقطاع، باید مراقب بود که با کم شدن فواصل ستون ها، پارکینگ حذف نگردد و اگر این اتفاق رخ بدهد باید این موارد با مدیریت صحیح ناظر گزارش داده شود و تا هنگام تعیین تکلیف این موضوع ادامه کار متوقف گردد.

کم شدن درز انقطاع در طبقات بالایی، گاهی منجر به صدور حکم تخریب می گردد و اگر مهندسان ناظر به هر دلیلی این موضوع را در گزارش های خود ذکر نکنند واجد تخلف هستند و جز مقصرین پرونده بشمار می آیند.

درز انقطاع در ساختمان،پارکینگ

انواع درزها
درزهای اجرایی
درزهای انقباضی
درزهای انبساطی
درزهای کنترل
درزهای نشست
در توضیح درز اجرایی یا درزهای ساخت می توان بیان کرد برای تسهیل بتن ریزی و بدلیل محدودیت ها در رابطه با حجم بتن ریزی در نظر گرفته می شود.

این نوع درزها باید پیوستگی میان بتن و آرماتور در دو قسمت مجاور کاملا حفظ شود و توقف در بتن ریزی و سخت شدن بتن باعث ایجاد این نوع درز می شود و در صورتی که عمل بتن ریزی بیش از سی دقیقه توقف داشته باشد باید تشکیل درز اجرایی را در نظر گرفت.

در مورد دوم که درزها از نوع انقباضی می باشند، باید اشاره کرد که این نوع درزها از نوع حرکتی می باشند و جهت جلوگیری از ترک های ناشی از جمع شدگی بتن هستند. اگر اجرای آن نامناسب باشد و یا عدم اجرای درزهای انقباضی در سطوح اجرا گردد، دیوارهای بتنی ترک هایی بوجود می آورد. این نوع درزها باعث انقباض دو طرف درز در محل درز متمرکز می گردند.

در رابطه با تعریف درزهای انبساطی باید اشاره کرد که این نوع درز از نوع حرکتی هستند برای ایجاد امکان انقباض و انبساط تعمیر شده در اثر تغییر درجه حرارت قرار داده می شوند. در نظر نگرفتن درزهای انبساطی در نقاط مختلف ساختمان باعث می گردد ترک هایی بر اثر تغییر درجه حرارت بوجود بیاید.

درزهای کنترل، برای حل مشکل انبساط و انقباض در بتن به دلیل تغییرات بتن و دما استفاده می شوند.
به طور کلی موجب می شوند تا مقاومت بتن کمتر شود و در نهایت به ترک خوردگی ان می انجامد.
مورد آخر درزهای نشست است که برای ممانعت از ایجاد نشست های نامساوی دو ساختمان مجاور که دارای مشخصات متفاوت هستند استفاده می شود.

درز انقطاع مابین دیوار در ساختمان

شایان توجه است بهترین زمان دریافت اطلاعات مورد نیاز در زمان شروع سفتکاری ساختمان میباشد .

همچنین کوچک سازی درزها ( تقلیل درز انبساط و انقطاع ) راهکار مناسبی جهت پایین آوردن هزینه های نهایی می باشد.

استفاده از پروفیل های یک تکه آلومینیومی در بسیاری از پروژه ها با گذشت چند سال مورد رضایت پیمانکارن و کارفرمایان محترم میباشد .

این پروفیلها در : مصلی ، مرکز تجاری ، آموزشی (مدرسه و دانشگاه ) ، ایستگاه مترو ، اماکن ورزشی ، ساختمانهای اداری و مسکونی ، پارکینگها ، مراکز صنعتی و سوله ها ، پارکهای آبی و استخرها و برج های مسکونی و تجاری … بکار می رود و کار آب بندی درز انبساط در بام ها و تراس ها نیز صورت می گیرد.

در یک حجم برابر وزن آلومینیوم تقریبا یک سوم فلز فولاد و مس می باشد. آلومینیوم می تواند به کاهش هزینه ها کمک کند و از نظر قیمت با فولاد در رقابت است.

 

پوشش درز انقطاع قابل کنترل است

در ساختمان های بتنی، ناظر مطابق نقشه های معماری درز انقطاع را کنترل می نماید. به عنوان مثال در نقشه های معماری درز انقطاع یازده سانتی متر مشخص شده است و اسکلت هم بتن می باشد.

علاوه بر یازده سانت درز انقطاع، چهار سانتی متر اندود ملات ماسه سیمان و سه سانتی متر کاور بتن ستون برابر با هجده سانتی متر می گردد که از پشت میلگرد باید درز اجرا گردد.

این کنترل از روی فونداسیون و هنگام اجرای ریشه ستون ها انجام می گردد و تا بالاترین سقف ادامه پیدا می کند.

در ساختمان هایی از جنس فلز، در زمان بیس پلیت گذاری ستونها تمام این موارد تحت کنترل قرار می گیرد و برای انجام این کار نیاز است در ابتدا شکل ستون را روی بیس پلیت کشیده و اندازه ها کنترل گردند و در این ساختمان ها پوشش بتن ستون حذف می گردد، این بدین معناست که درز انقطاع در مثال بالا و در ساختمان هایی از جنس فلز پانزده سانتی متر محاسبه خواهد گردید.

نوعی از درزهای انقطاعی آببند کننده لاستیکی است . نمونه اول آرسیل ها هستند.

(R-Seal) مناسب برای پوشش و آب بندی درزهای انبساط و انقباض است .

آرسیل نوعی لاستیک ترکیبی با خواص طبیعی است که دارای قابلیت انعطاف پذیری و کشسانی بالا بوده بطوریکه به حالت طبیعی خودش برمیگردد و تغییر شکل دائمی پیدا نمی کند.

از ویژگی های این درز آب بندی کامل و همیشگی، خاصیت کشسانی بالا، قابلیت اتصال با ایزوگام، قابلیت چسبندگی کامل به اکثر متریال های مختلف، مقاومت عالی در برابر اشعه UV،خستگی و نفوذ آب، مقاومت بالا در برابر بخار آب، قابلیت جا به جایی عالی در جهت طول و عرض، مقاومت فوق العاده در برابر درجه حرارتهای بالا و پائین و قابلیت استفاده در تمام سطوح افقی و عمودی می باشد.

آرسیل در عرض های ۲۰،۳۰،۴۰،۵۰سانتی متر و ضخامت ۲-۱٫۵میلی متر و رول های با طول ۲۵ متر تولید می گردد. آرسیل مقاومت دمایی ۳۰- تا +۱۵۰ درجه سانتیگراد را دارد.

موارد استفاده ی آرسیل در پشت بام، آشپزخانه، تراس، استخر و سایر مکان ها می باشد.

در تمام سطوح افقی و عمودی و دیوار های سازه بتنی، جهت آب بندی درز سرد مواقع قطع بتن در فونداسیون نواری و دیوار های برشی، بالکن ها و جان پناه ها، درز انتظار با پیش بینی جا به جایی بالا، ترک ها، سکشن هایی که پیش بینی نشست داده شده است، لبه ها و بام ها می باشد.

لاستیک ضد اسید (EPDM)

روش نصب و اجرای آرسیل ها بدین گونه است که سطوح بیرونی و داخلی درز انبساط باید کاملا خشک و تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و چربی و ضایعات باشد و حداقل سه تا شش هفته از زمان بتون ریزی گذشته باشد.

مراحل اجرایی طرح بدین صورت است که ایزوگام روی بتن سازه تا دو طرف لبه درز ادامه می یابد و دو طرف درز انبساط و درز انقطاع با چسب پلی اورتان pps آغشته می شود.

سپس ورق آب بند روی سطوح چسب کاری شده در دو طرف درز نصب می گردد و ورق آب بند به شکل سینوسی در داخل درز جای می گیرد.

در ادامه یک لایه ایزوگام به پهنای ۵۰ سانتی متر در طرفین درز روی ایزوگام و ورق نصب می گردد و لایه دوم چسب مطابق روش قبل اعمال می گردد، ، قسمت میانی نوار نباید به چسب آغشته شود.

برای جلوگیری از انتشار دود و آتش به طبقات بالا، درز انبساط و انقطاع باید با مواد نسوز ( مانند پشم سنگ ) پر کرد .

آرسیل ها ویژگی های مهمی دارند. از جمله این خواص می توان به مواردی مانند با دوام بودن، مقاومت فوق العاده در برابر درجه حرارت های بالا و پایین، مقاومت بالا در برابر آب و بخار، پایداری زیاد در برابر شرایط بد آب و هوایی، مقاوم بودن در برابر اشعه ایکس، اکسیژن و مواد شیمیایی دیگر (وجود این عوامل می توانند به آسانی باعث اضمحلال و خرابی لاستیک های طبیعی شوند)، عایق الکتریکی عالی مخصوصا برای استفاده از مکان هایی با ولتاژ بالا مناسب هستند و برای پوشش سقف خانه ها بجای پوشش های سنتی مناسبند چون پوشش های آرسیل  مزیت های زیادی نسبت به پوشش های معمول و سنتی دارند .

یکی از آنها ضد آب بودنش است که حتی در باران های شدید هم امکان نشت آب وجود ندارد .از آرسیل میتوان به عنوان کفپوش ضد لغزش برای سطوح نیز استفاده کرد.

در مکان هایی که امکان لغزش وجود دارد از جمله زمین های بازی، سالن های بزرگ و مکان های نیمه مرطوب، اتاق تعویض لباس و لاکر روم و استخرهای شنا مورد استفاده قرار می گیرد.
به منظور آب بند کردن درزهای انقطاع و انبساط در محل هایی که در معرض شست و شو قرار دارند

نوع دیگر چسب پلی اورتان یا PPS FLEX :

چسب پلی اورتان نوعی درزگیر بر پایه پلی اورتان تک جزئی می باشد که با رطوبت هوا واکنش می دهد و به محصول الاستیک و نرم تبدیل می گردد.

این چسب درزهای انبساط کف انبارها، محوطه ها، جایگاه های بنزین، گاز و درزهای موجود در سطوح بتنی صنایع بهداشتی و غذایی، درزهای انبساط مخازن و تصفیه خانه های آب آشامیدنی، درزهای موجود در سازه های بتنی و پر نمودن درزهای اطراف شیشه و درب در وسایل نقلیه را پر می نماید.

از ویژگی های چسب پلی اورتان می توان به مواردی همچون مقاومت بالا در برابر اشعه uv، قابلیت استفاده در محیط های داخلی، چسبندگی عالی به بیشتر مصالح ساختمانی، مناسب بودن برای انواع آب و هوا، مقاومت سایشی بالا، مقاومت مکانیکی و شیمیایی مناسب، مقاومت بالا در مقابل تنش های برشی، عدم ایجاد حباب و زرد شدگی، خشک شدن سریع در مجاورت اکسیژن، مقاومت بالا در مقابل حلال های نفتی، عدم انقباض، قابلیت ویژه رنگ پذیری با انواع رنگ های حلال دار، اجرای بسیار راحت و آسان، تنوع رنگ مشکی، خاکستری، بیرنگ، سفید و رنگ های سفارشی اشاره کرد. چسب پلی اورتان کاملا غیر سمی است و مناسب برای صنایع غذایی و آشامیدنی می باشد و الاستیسیته بسیار بالا دارد.

جزئیات اجرایی درز انبساط آب بند

پروفیل درز انبساط و انقطاع

 

عدد ابتدایی تعداد قطعات پروفیل درز انبساط و انقطاع را مشخص می کند. که یک یا دو رقمی می باشد و اعداد دیگر بر حسب میلیمتر معادل اندازه درز انبساط و درز انقطاع است.

برای مثال پروفیل کد F350 پروفیلی برای کف می باشد که از سه قسمت تشکیل شده است و برای درز انبساط پنج سانتیمتر استفاده می شود.

پروفیلی که برای کلاس پرتردد و یا ترافیکی طراحی شده را میتوان برای محیط کم تردد استفاده کرد اما برعکس این موضوع ممکن نیست.

همچنین برای سطح عمودی جهت انطباق با کف، میتوان از پروفیل های کف استفاده نمود اما از طرح های ارزان و ساده تر نیز می توان استفاده کرد که معمولا به این صورت استفاده می گردد.

برای پروفیل هایی که بابت درز انبساط و انقطاع کف در نظر میگیرند، از نظر میزان تردد برای عابرین، دو کلاس پرتردد(ترافیکی) و معمولی وجود دارد .

برای مثال درز انبساط ۳٫۵ سانتی متر کف مجتمع تجاری و راهروی مجتمع مسکونی دو طرح متفاوت هستند که برای محیط تجاری از کد t535 و برای راهروی مسکونی از کد f1120 استفاده می شود.

محاسبه درز انقطاع

فرمول محاسبه کردن تغییر مکان جانبی غیرخطی طرح ( euΔ) درز انقطاع بصورت زیر می باشد.

ساختمان های تا ۵ طبقه: در سایر ساختمان ها:

سیستم سازه سیستم مقاوم در برابر نیروهای جانبی
سیستم دیوار های باربر ۱- دیوارهای برشی با مصالح بنایی مسلح ۳
۲- دیوار های برشی بتن آرمه متوسط ۴
۳- دیوارهای برشی بتن آرمه معمولی ۳/۵
۴- دیوارهای برشی بتن آرمه ویژه ۵
۵- دیوارهای متشکل از قاب های سبک فولادی سرد نورد و مهار های تسمه ای فولادی ۳/۵
۶- دیواره های متشکل از قاب های سبک فولادی سرد نورد و صفحات پوششی فولادی ۴
۷- دیوارهای بتن پاششی سه بعدی ۳
سیستم دوگاز یا ترکیبی ۱- قاب خمشی ویژه فولادی یا بتنی + دیوارهای برشی بتن آرمه ویژه ۵/۵
۲- قاب خمشی بتن آرمه متوسط + دیوار برشی برشی بتن آرمه ویژه ۵
۳- قاب خمشی بتن آرمه متوسط + دیوار برشی بتن آرمه متوسط ۴/۵
۴- قاب خمشی فولادی متوسط + دیوار برشی بتن آرمه متوسط ۴/۵
۵- قاب خمشی فولادی ویژه + مهاربندی واگرای ویژه فولادی ۴
۶- قاب خمشی فولادی متوسط + مهاربندی واگرای ویژه فولادی ۵
۷- قاب خمشی فولادی ویژه +مهاربند همگرای ویژه فولادی ۵/۵
۸-قاب خمشی فولادی متوسط + مهاربندی همگرای ویژه فولادی ۵

ضریب بزرگنمایی سیستم دیوار های باربر، سیستم قاب ساختمانی، سیستم قاب خمشی، سیستم دوگاز
یا ترکیبی و سیستم کنسولی مطابق با اطلاعات زیر می باشد:

سیستم کنسولی سازه های فولادی یا بتن آرمه ویژه ۲

سیستم قاب خمشی ۱- قاب خمشی بتن آرمه ویژه ۵/۵
۲- قاب خمشی بتن آرمه متوسط ۴/۵
۳- قاب خمشی بتن آرمه معمولی ۲/۵
۴- قاب خمشی فولادی ویژه ۵/۵
۵- قاب خمشی فولادی متوسط ۴
۶- قاب خمشی فولادی معمولی ۳

در تمامی سازه ها، بار محوری در عناصر قائم بر روی تغییر مکان های جانبی تاثیر دارد، لنگرها و برش های خمشی در اعضا وجود دارد و تغییر مکان های جانبی طبقات افزایش می‌ یابد که این افزایش را اثر ثانویه می نامند. اگر شاخص پایداری  کمتر از ۱۰ درصد باشد، ناچیز شمرده می شود و نادیده گرفته می شود اما اگر بیش از ۱۰ درصد باشد، در محاسبات منظور می گردد.

فرمول آن بدین صورت می باشد:

جمع بارهای مرده و زنده موجود در طبقه i تا n
: تغییر مکان جانبی نسبی اولیه در طبقه i حاصل از تحلیل خطی

: جمع نیروی برشی وارده در طبقه i.
: ارتفاع
همچنین شاخص پایداری   در سازه ها نباید از   بیشتر شود.

تغییر مکان های افزوده شده جانبی نسبی طبقه با منظور کردن اثر ثانویه را می توان از فرمول ذیل محاسبه کرد.

فرمول محاسبه عرض درز انقطاع در ساختمان مجاور :
۱) در ساختمان های زیر هشت طبقه

۲) بیش از ۸ طبقه و یا ساختمان های با اهمیت “خیلی زیاد” و “زیاد” با هر تعداد طبقه.

در صورت وجود اطلاعات ساختمان مجاور:

پروفیل درز انقطاع
و در صورت عدم وجود اطلاعات :

فرمول محاسبه درز انقطاع که پیشتر بیان گردید در رابطه با نمای ساختمان کاربرد دارد و یکی از مهمترین اصول ساخت و ساز بر اساس آیین نامه ها در رابطه با ساختمان های بلند نسبت به ساختمان های پیرامون می باشد.

بر اساس بند ۴-۱ آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله معروف به استاندارد ۲۸۰۰، برای حذف و کم کردن خسارات و خرابی های ناشی از زلزله و ضربه ساختمان های مجاور به یکدیگر، با پیش بینی درز انقطاع و فاصله از زمین مجاور تا حد بسیار زیادی از وقوع مشکل جلوگیری می شود.

در ساختمان‌های بیشتر از ۸ طبقه و ساختمان های با اهمیت “خیلی زیاد” و “زیاد” با هر تعداد طبقه نیز عرض درز انقطاع بین ملک و املاک مجاور با استفاده از تغییر مکان جانبی غیرخطی طرح در طبقه و در نظر گرفتن اثر ثانویه تعیین می گردد.

بعد از محاسبه این تغییر مکان برای ساختمان ها می‌ شود جذر مجموع مربعات دو عدد برا برای تعیین درز انقطاع استفاده نمود و در صورتی که مشخصات ساختمان مجاور در در دسترس نباشد، حداقل فاصله هر طبقه ساختمان از زمین مجاور باید برابر ۷۰ درصد مقدار تغییر مکان جانبی غیرخطی طرح در آن طبقه ساختمان در نظر گرفته شود